רישיון עבודה בגובה

תקנות הבטיחות בעבודה לגובה (2008) של המוסד לבטיחות וגהות מחייבות להישמע  להן בעת עבודה בגובה. כל עובד אשר עבודתו בגובה מחויב להיות בעל היתר לעבודה בגובה. מאחר שמחצית  מתאונות העבודה בגובה בישראל נגמרות כתוצאה מעבודה בגובה ללא הקפדה על כלי הבטיחות,חובה על כל עובד בגובה להישמע להם וכן להיות בעל רישיון עבודה בגובה. ללא קורס עבודה בגובה של המוסד לבטיחות וגהות, וקורס רענון נוסף לא יכול העובד לעבוד בעבודות בגובה כלל.

מהו רישיון עבודה בגובה?

רישיון עבודה בגובה הוא רישיון אשר ניתן לעובדים בעבודות גובה של מעל 2 מט' מעל פני האדמה או מעל חלל בעומק של 2 מ'. עבודות אלה כוללת עבודה על פיגומים, סולמות, גגות, מנוף,מעלית הרמה, סל הרמה של מלגזה ועוד. בכל אחד מהמצבים הללו יש צורך להיות ממוגנים עם אמצעי מניעה וזאת על מנת למנוע תאונות עבודה במהלך העבודה או מקרים של מוות.

כיצד מקבלים רישיון עבודה בגובה?

על מנת לקבל רישיון עבודה בגובה יש לעבור את קורס עבודה בגובה בהתאם לסוג העבודה אשר מבוצע. בתום סיום הקורס מקבל העובד תעודת הסמכה לעבודה בגובה. את הקורס יש לעבוד במוסד אשר הוסמך לכך. מעבר לקורס זה שעובר העובד באופן חד פעמי על מנת לקבל רישיון לעבודה בגובה, חייב העובד לעבור השתלמות רענון של פעם בשנתיים. הקורס בגובה כולל עבודות בניין של פיגומים, עבודות עם מנוף או מעלית הרמה, צביעה, ניקיון חלונות, איטום, מיזוג, מיגון, בדיקת ליקויי בנייה, חיזוק שיש והרכבה, עבודות גיזום צמחייה. מדריך עבודה בגובה כל הדרכה ספציפית לתחום העיסוק של העובד ולכן גם תעודת ההסמכה והרישיון שהוא מקבל הם בהתאם לעיסוקו.

מי מקבל רישיון ?

העובד אשר עובד בעבודה בגובה הוא זה שמקבל את הרישיון העבודה בהתאם לסוגה העבודה שהוא מבצע בגובה. כלומר אם הוא מנקה חלונות, הוא יעבור קורס הדרכה בגובה על ניקוי חלונות ולאחר הקורס הזה הוא יקבל תעודת הסמכה בתחום. כמובן שעליו לעבור עוד קורס על מנת לקבל את הרישיון. רק לאחר שעבר 2 קורסים כולל רענון זכאי העובד לקבל את רישיון העבודה שלו וכמובן להישמע להוראות הבטיחות בעת העבודה בגובה של 2 מטר.

חשיבות רישיון עבודה בגובה

עם רישיון עבודה בגובה ניתן להיות בטוחים שהעובד מודע לכל ככלי הבטיחות בגובה ופועל פיהם במהלך עבודתו. כללי הבטיחות בגובה שומרים על העובד מפני תאונות עבודה שונות במהלך העבודה עד למצב של מוות. באמצעות הישמעות להוראות הבטיחות שלמד בקורס עבודה בגובה, ההוראות בשטח בעת העת והמיגון המתאים שמגן עליו ניתן למנוע תאונות עבודה במהלך העבודה. לכן חשוב תמיד לעבוד עפ"י תקנות העבודה בשטח ולהיות עם כל אמצעי המיגון הקיימים על מנת לבצע את העבודה בצורה הבטיחותית ביותר.

רישיון עבודה בגובה

 

כתיבת תגובה