תאונות עבודה

בטיחות העובדים היא החשובה מכול! אל תתפשרו ותנו להם את הטוב ביותר!

לחידוש הדרכות בגובה, חייגו למספר:

בכל יום מתרחשות בישראל יותר מ-20 תאונות עבודה, ועל אף שברוב המקרים מדובר בפגיעות קלות, מעת לעת עולים לכותרות מקרים מצערים של אנשים שנפצעו קשה או אף איבדו את חייהם בעקבות תאונת עבודה. מהי תאונת עבודה וכיצד להימנע ממנה?

כיצד מוגדרת תאונת עבודה על פי החוק?

ההגדרה של תאונת עבודה ניתנת במסגרת חוק הביטוח הלאומי, ועל פיו תאונת עבודה היא תאונה שאירעה לעובד במהלך עבודתו או בקשר עם עבודתו. הגדרה זו אמנם מנסה להיות כמה שיותר ברורה, אך סביבה יכולות להתעורר שורה של מחלוקות משפטיות לגבי השאלה האם התאונה התרחשה עקב עבודתו של העובד, במקום עבודתו, בשעות עבודתו וכן הלאה. תאונות עבודה קיימות כמובן גם במגזר העצמאים, ועבור עצמאי מוגדרת תאונת עבודה כתאונה שהתרחשה במהלך עיסוקו של העצמאי במשלח ידו.

מהן דוגמאות של תאונות עבודה?

על מנת להבין טוב יותר מה נחשב לתאונת עבודה, להלן רשימת דוגמאות למקרים בהם התאונה תחשב כתאונת עבודה:

  • עובד שנפל ונפצע בדרכו לעבודה או חזרה ממנה
  • עובד שנסע לסניף אחר של העסק המעביד או למעביד אחר, ובדרך נחבל מקריסת עמוד חשמל עליו
  • עובד שיצא להפסקת צהריים במסגרת הפסקה מאושרת על ידי מקום העבודה, ובמסעדה בה ישב נחתך בטעות מסכין על ידי אחד המלצרים
  • עובד שנתקע במעלית בניין מקום העבודה בדרכו לעבודה, ונחבל קשה כתוצאה מניסיונותיו לפתוח את המעלית ולצאת ממנה

יחד עם זאת, מקרים בהם נהג העובד ברשלנות, או שניתן להוכיח כי סטה ממסלולו לצורך ביצוע דברים אחרים שאינם קשורים לעבודתו, לא יוכרו כתאונות עבודה, ועל העובד יהיה להילחם ולהוכיח כי אכן הפציעה נגרמה כתוצאה ובקשר עם עבודתו.

מהו הפיצוי שניתן בגין תאונת עבודה?

ובכן, לא כל תאונת עבודה גוררת אחריה קבלת פיצוי, וכאשר זה ניתן הוא יכול להינתן דרך שני ערוצים מרכזיים. הערוץ הראשון הוא הביטוח הלאומי שמעניק קצבת נכות עבודה, עבור אנשים שנפגעו מתאונה במקום עבודתם ונקבעה להם נכות. גובה הקצבה כאחוזי הנכות שנקבעו. פיצוי נוסף יכול להגיע מתביעה אזרחית כנגד המעסיק, וזאת במידה וניתן להוכיח כי התאונה התרחשה בגין רשלנות של המעסיק, או שניתן היה למנוע אותה לו היה המעסיק נוהג אחרת ביחס לבטיחות עובדיו. פיצוי זה נועד לפצות את העובד על התאונה, וכן לספק לו אמצעים שיפצו אותו על אובדן כושר עבודה ועלויות שונות שחלות ויחולו עליו בגין הפציעה.

כמו כן, במידה והעובד מבוטח בעצמו בפוליסת אובדן כושר עבודה, יכול העובד לתבוע את הביטוח שלו עצמו ולזכות בקצבה נוספת מטעם חברת הביטוח.

נפגעתם בתאונת עבודה – מה עליכם לעשות?

תאונות עבודהבמידה ונפגעתם בתאונת עבודה, עליכם להגיע תחילה לקופת חולים או בית חולים על מנת לקבל את הטיפול הרפואי הנדרש. את כל המסמכים הרפואיים שהופקו במהלך הטיפול, לרבות מכתב שחרור, יש לשמור ואף לצלם ליתר בטחון. מייד לכשיתאפשר, על העובד לשבת עם עצמו ולתעד בכתב את קורות התאונה, את האופן בו התרחשה, המקום בו התרחשה, הנסיבות וכל פרט אחר שעשוי להיות חשוב על מנת להוכיח כי מדובר בתאונת עבודה.

לאחר מכן יש לפנות למעסיק ולמלא טופס הודעה על תאונת עבודה (טופס ב.ל. 250). לאחר מילוי הפרטים, יוסיף המעסיק את פרטיו ואת פרטי התאונה כפי שהם מתוארים על ידי העובד ויחתום עליו. את הטופס מגיש העובד לרופא, וזה מנפיק לו תעודה רפואית ראשונה לנפגע עבודה, איתה יכול העובד לגשת אל הביטוח הלאומי.

כיצד להימנע מתאונת עבודה?

כאמור, בקרות תאונת עבודה, רשאי העובד לקבל פיצוי במספר מסלולים שונים, אלא שברובם המכריע של המקרים, יעדיף כל עובד להימנע מהתאונה מלכתחילה ולוותר גם על הפיצוי. ישנם כמובן מקרים בהם לא ניתן להימנע מתאונה, ולעיתים אנו נקלעים לסיטואציות שונות עליהן אין לנו שליטה, והן מזמנות לנו פגיעה כלשהי. יחד עם זאת, ישנם לא מעט מקרים שעם מעט תשומת לב וזהירות מצד העובד, ניתן היה למנוע את תאונת העבודה.

מניעת תאונות עבודה מתחילה במודעות לחובת הזהירות של העובד בעבודתו. בביצוע כל משימה במקום העבודה, יש לנהוג תמיד על פי כללי הבטיחות ועל פי הצורך להשתמש בציוד בטיחות נדרש. שגרת העבודה עלולה לגרום לנו להרגיש כי "לנו זה לא יקרה" ומכאן הדרך קצרה מאוד לתאונת עבודה. על כן, חשוב מאוד להיות ערניים תמיד, ולהטמיע את נושא הבטיחות כחלק בלתי נפרד ממשימותינו המקצועיות.

האם ניתן לתבוע את המעסיק בגין תאונת עבודה?

כאמור, בקרות תאונת עבודה לעתים נגרמות במהלך עבודה בגובה ולכן חשוב שהעובד עבר קורס עבודה בגובה, יכול העובד לתבוע את המעסיק, וזאת אם ניתן להוכיח כי המעסיק התרשל ביישום ושמירה של כללי בטיחות במקום העבודה. כך למשל, אם העובד ביצע משימה מקצועית ללא ציוד בטיחות נדרש מכיוון שציוד כזה אינו קיים במקום העבודה, הרי שזוהי רשלנות מצד המעסיק, ויש בהחלט מקום לתבוע אותו. על פי חוקי העבודה, ישנם מספר כללי בטיחות שכל מעסיק חייב לעמוד בהם, בהתאם לענף הפעילות. בענפי פעילות מסוימים, חייב המעסיק למנות אחראי בטיחות, ואף נאמני בטיחות ברמה הצוותית. גם אי עמידה בתנאי זה מהווה רשלנות מצד המעסיק, ומספקת פתח להגשת תביעה נגדו.

מן הסתם, לא פשוט לעובד לתבוע את מעסיקו, שייתכן ובנה מולו מערכת יחסים חברית לאורך השנים. יחד עם זאת, כדאי לדעת שישנה סבירות גבוהה כי המעסיק מבוטח, וכל סנקציה שתוטל עליו תכוסה על ידי חברת הביטוח. כמו כן, בסופו של דבר מי שנפגע פה זה העובד, ומן הראוי שהאדם שהיה יכול למנוע זאת לו היה נוהג באחריות, ידע גם לנהוג ביושר ולהעניק את הפיצוי הנדרש.

איך תובעים את הביטוח הלאומי?

כעובדים שכירים או עצמאיים, אתם משלמים מדי חודש ביטוח לאומי ועל כן זכאים לפיצוי המוגדר בחוק בכל מקרה של תאונת עבודה. במידה והוכרתם כנפגעי תאונת עבודה תשולם לכם קצבה בגין אובדן כושר עבודה למשך 3 חודשים לאחר תאונות עבודה, שלאחריהם ייבחן שוב המקרה ועל פי הצורך תימשך הקצבה למשך 3 חודשים נוספים וכן הלאה.

בנוסף לכך, במידה וכתוצאה מהתאונה סובל העובד מנכות ברמה כלשהי, יכול העובד להגיש תביעה לקצבת נכות. במקרה כזה, יהיה על העובד להוכיח באמצעות מסמכים רפואיים ובאמצעות חוות דעת של רופא תעסוקתי, כי בעקבות התאונה אין ביכולתו עוד לעבוד במקצועו או במקצועות דומים לו.

בכל מקרה של תביעת הביטוח הלאומי לאחר תאונות עבודה, כמו כל חברת ביטוח, חשוב להצטייד בסבלנות ואורך רוח. חברות ביטוח ובהן גם הביטוח הלאומי, מבצעות בדיקות מקיפות ויסודיות בכל מקרה ומקרה לפני שהן מאשרות תשלום קצבה כלשהי. יחד עם זאת, אם הדברים הם חדים וברורים, תוכלו לקבל את ההכרה בנכות שנגרמה לכם, ובהמשך לכך לקבל גם קצבת נכות בהתאם לאחוזי הנכות שנקבעו.

תאונות עבודה מתרחשות בכל יום באינספור מקומות עבודה בכל רחבי הארץ. חלק ניכר מהתאונות הללו ניתנות למניעה עם קצת יותר זהירות ועמידה בכללי הבטיחות הרלוונטיים, וחלקן פשוט אינן תלויות בנו. אם נפגעתם מתאונה במקום עבודתכם, מומלץ להעמיד לצידכם גורם מקצועי שילווה אתכם וידאג שאתם מקבלים את כל הזכויות המגיעות לכם.

מה היה לנו בכתבה:
התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!