קורס ממונה בטיחות בעבודה

 

במקומות עבודה מסויימים, בטיחות בעבודה הוא בכלל לא נושא שעוסקים בו, ובמקומות עבודה אחרים, מדובר בנושא החשוב ביותר לעובדים, ובדרך כלל גם להנהלה. קורס ממונה בטיחות בעבודה הוא המסלול המתאים להכשרת גורם אחראי מרכזי על נושא הבטיחות בעבודה, וכל מקום עבודה בו קיים סיכון בטיחותי, חייב להחזיק אחראי כזה למען בטיחות העובדים.

 

מהו ממונה בטיחות בעבודה?

על פי חוק ארגון הפיקוח בעבודה ממונה בטיחות הוא האדם האחראי על כל נושא הבטיחות בעבודה. במקומות עבודה מסוימים עשויות לפעול ועדות בטיחות, ובמקומות אחרים ממונה בטיחות. הממונה על הבטיחות מחזיק באחריות העליונה לבטיחות העובדים במקום העבודה, ובסמכותו לדרוש כוח עזר בדמותם של נאמני בטיחות, שיסייעו לו בביצוע תפקידו ובווידוא כי כל כללי הבטיחות נשמרים וכל אמצעי הבטיחות הנדרשים, מסופקים לעובדים על פי הצורך.

 

למה נדרש קורס ממונה בטיחות בעבודה?

תפקידו של הממונה על הבטיחות מחייב אותו במעגלי ידע נרחבים בתחום הבטיחות, ובכלל זה הפעלת כלים ומכונות בצורה בטוחה ונכונה, סוגי אמצעי בטיחות ואופן השימוש בהם, כללי בטיחות בעבודה בגובה ובתנאים נושאי סיכון נוספים, העברת הדרכות בטיחות, ולא פחות מכך גם ניהול ספרי בטיחות, הפקת דו"חות, קיום קשר עם רשויות וגורמים שלטוניים בתחום הבטיחות וכדומה. במסגרת קורס ממונה בטיחות בעבודה, לומד הממונה את כל המרכיבים הנדרשים למילוי תפקידו, בהתאמה מלאה לאתגרים הבטיחותיים במקום עבודתו.

כך למשל, אם מדובר במפעל בו מופעלות מכונות כבדות, לומד הממונה על אופן הפעלת המכונות בצורה נכונה וכללי הבטיחות הרלוונטיים לעבודה עם מכונות אלה. אם מדובר בענף הבנייה, לומד העובד על עבודה בגובה, ביצוע משימות בנייה בצורה בטוחה תוך שימוש באמצעי הבטיחות הנדרשים וכן הלאה.

 

היכן ניתן לעבור את הקורס?

קורס ממונה בטיחות בעבודה מסופק על ידי גורמים מקצועיים בתחום, אשר קיבלו אישור והסמכה מידי מפקח העבודה הראשי של משרד העבודה. גורמים אלה יכולים להיות חברות העוסקים בייעוץ תעשייתי או בייעוץ לענף הבנייה, והם יכולים להיות גם מוסדות לימוד בתחום הבנייה או ענפי התעשייה השונים. ככלל, הדבר החשוב ביותר הוא לוודא כי אותו גוף הוסמך על ידי משרד העבודה להעביר קורס ממונה בטיחות בעבודה מסמיך מנהלים לנהל את הבטיחות כמו כן במהלך הקורס לומדים אודות קורס עבודה בגובה, וכי סיום הלימודים במסגרת הקורס אכן מעניק תעודת הסמכה מתאימה.

את הקורס אמור לממן מקום העבודה ממנו מגיע הממונה המיועד, ועל מקום העבודה לאפשר לעובד להגיע לכל שיעורי הקורס ללא יוצא מן הכלל, גם על חשבון שעות העבודה. מקומות עבודה בהם קיים סיכון בטיחותי לעובדים, מחוייבים על פי החוק לעודד את נושא הבטיחות, ובכלל זה גם לקדם את תרבות הבטיחות ואת הידע בתחום בקרב העובדים.

 

אם אתגרי העבודה במקום העבודה שלכם נושאים סיכון בטיחותי, חשוב למנות ממונה ונאמני בטיחות, שיבטיחו את ההתנהלות הבטיחותית של מקום העבודה באופן שוטף.

קורס ממונה בטיחות בעבודה

הדרכת עבודה בגובה ירושלים

כחלק מהניסיון שלכם להגביר את רמת הבטיחות בפרויקטים שלכם החלטתם לשלב הדרכות עבודה בגובה לעובדים? זהו כנראה המהלך הנכון והכדאי ביותר שאתם יכולים לעשות בנושא

קרא עוד »

הדרכת עבודה בגובה בצפון

עניין הבטיחות בעבודה בגובה הולך ותופס תאוצה, וזאת לאור ריבוי התאונות בעת האחרונה ולאור כניסתן של רשויות האכיפה לעובי הקורה בניסיון להפסיק את ההתדרדרות בתחום.

קרא עוד »

חוקי עבודה בגובה -חוזה עבודה

ניווט מהיר שלח כיצד מדריכים לעבודה בגובה יכולים לעגן את זכויותיהם כעובדים בחוזה?הסכמי עבודה עבור אנשים במשרת מדריכים לעבודה בגובהמהן הזכויות שלי?מהן הזכויות של מדריכים

קרא עוד »
בטיחות בעבודה
govaguid_admin

יועץ בטיחות באש – מא' ועד ת'

שלח כפי שאתם יודעים, כל מוסד, מקום ציבורי, עסק ציבורי, בנייני מגורים, משרדים ומקומות רבים נוספים, מחויבים להחזיק בתשתית בטיחות במקרה של שריפה. כדי לאשר

קרא עוד »
התקשרו עכשיו