עבודה בגובה

ענף הבנייה הוא ענף עם הרבה סכנות. מדובר על ענף אשר מוביל בתאונות העבודה והסיכון בו בעבודות בנייה נחשב לגבוה ביותר. עבודה בגובה היא עבודה אשר כרוכה בסיכון רב שלעיתים גובה מחיר פציעה או מוות. מאחר שמדובר על סביבת עבודה שמשתנה כל הזמן קשה לקבוע תקנות ואמצעים למניעת סיכונים בשטח. לכן חשוב להישמע לתקנת משרד התמ"ת ומינהל הבטיחות והבריאות התעסוקתית ולפעול על פיהם על מנת לשמור על בטיחות בעת העבודה.

מהם תקנות הבטיחות בעבודה?

תקנות הבטיחות בעבודה כוללות הוראות בטיחות בנושאים שונים הקשורים לתחום הבנייה. תקנות אלה נחקקו בשנת 1988 והם חובה בכל עבודות הגבוה. תקנות הבטיחות כוללות: הקמת פיגומים, מניעת נפילה מגובה באתר בנייה, עבודה בטוחה עם ציוד ומכונות מתאימות, עבודות חפירה, עבודות עם ביטומן חם, עבודות הריסה, תנאי תברואה באתר ועוד. תקנות אלה לא עזרו למנוע תאונות עבודה ולכן בשנת 2007 נוספו תקנות בטיחות נוספות על מנת להגן על בטיחות העובדים. תקנו אלה כוללות: עבודות בגובה 2 מטרים או עבודות בעבודה שהעובד עלול ליפול לגובה של 2 מטרים. במצבים אלה העבודה מתבצעת מעל משטח עבודה בלא גידור או על מעקה תקני, במידה והעבודה מצריכה הטיית גוף האדם ביותר מ-45 מעלות מעבר לגדר או למעקה של משטח העבודה יש לעשות זאת. וכן במצב בו בהם יש צורך לעבוד עם בימה מתרוממת ניידת, סל הרמה או פיגום ממוכן יש לעשות זאת בעזרת אמצעים אלו. תקנות אלה מחייבות הדרכה באמצעות מדריך מוסמך לעבודה בגבוה עם אישור הסכמה בתוקף.

חשיבות תקנות הבטיחות בעבודה

הודות לתקנות הבטיחות בעבודה ניתן למנוע תאונות עבודה מיותרות ולהציל חיי אדם. לרוב תאונות העבודה נובעות מחוסר ידע בתחום עבודות בגובה. באמצעות הדרכות עבודה בגובה אשר מתבצעות באמצעות מדריכים מוסמכים שעברו הדרכה, יכולים העובדים לקבל את כל המידע שהם צריכים על מנת לפעול בהתאם ולשמור על חייהם. עבודה בהתאם לתקנות העבודה והבטיחות שומרות על חיי העובדים בשטח ללא תאונות.

מהי עבודה בגובה?

עבודה בגובה היא עבודה עם סיכון אשר מתבצעת בגובה של 2 מטרים. קורס עבודה בגובה על מנת לבצע את העבודה יש להצטייד במיגון מתאים על מנת להגן העובדים בעת עבודתם בגובה. עבודה בגובה דורשת אישור עבודה בגובה, אישור זה ניתן לאחר שהעובד עבר הדרכה של 5 ימים שכוללת חומר תאורטי ומעשי בשטח. ההדרכות מועברות באמצעות מדריכים מוסמכים להדרכה בגובה, מדריכים אלה עברו הכשרה של מדריכים מוסמכים בגובה ויש להם את המידע הרב שהעובדים צריכים על מנת לעבוד בעבודות בגובה. ללא סיום קורס עבודה בגבוה העובד אינו יכול לעבוד בעבודות גבוה.

האם לאחר סיום הקורס העובד מוסמך לעבוד בשטח?

לאחר סיום הקורס עבודה בהצלחה, מקבל העובד תעודת המסכה אשר בה הוא מוסמך לעבוד בעבודות גובה. אישור העבודה בגובה הוא לשנתיים, כך שמסתיימת תקופת ההסמכה על העובד לחדשה. במידה והעובד לא מחדש את תקופת ההסמכה הוא אינו מוסמך לעבוד בעבודות בגובה, ועליו לעבור קורס רענון על מנת לקבל שוב הסכמה של עובד בעבודות בגבוה. לכן חשוב להאריך את תקופת סיום ההסמכה על מנת לא להישאר ללא עבודה מדריך עבודה בגובה.

איזה ציוד מגן אישי חובה בעבודה בגובה?

בעת עבודה בגובה יש חובה בציוד מגן אישי מפני תאונות עבודה במהלך העבודה, אשר גורמות לפציעה או לעיתים למוות. ציוד מיגון אישי הוא ציוד ארש מנהל העבודה חייב לספק לעובד בעבודות גובה. ציוד זה כולל: כובע מגן תקני הכולל סנטררייה למניעת שמיטת הכובע בעת הנפילה, נעלי בטיחות אשר נגד החלקה, רתמת בטיחות תקינה וכן נקודות עיגון או קווי חיים. ללא ציוד מגן אישי העובד לא יכול לעלות לגבוה ולבצע את עבודתו. כמו כן, על העובד לעבודה בהתאם לתקנות העבודה בגובה אשר למד בקורס עבודה בגובה. ועל כן הוא חייב להיות עם אישור עבודה בגובה בתוקף, אישור עבודה שלא בתוקף לא ייתן לעובד לעבוד בעבודה.

עבודות בגובה בהתאם לסוג העבודה

 

מכיוון שקיימם כמה סוגי עבודות בגובה, חשוב מאוד שההדרכות שעובר העובד יהיו מותאמות לסוג העבודה שהוא עובד בה. עובד בגבוה אשר עובד בתחום איטום גגות רעפים אינו יכול לעבור הדרכה בתחום עבודות ליקוי בנייה. כל עבודה בתחום הגבוה יש לה הדרכות משלה. לכן חשוב לשים לב לסוג העבודה שאתם מעוניינים לעבודה בה ובהתאם לכך לגשת להדרכות בתחום זה.

 

מדוע עבודות בגובה מצריכות קורס עבודה בגובה?

 

מאחר שעבודות בגובה הם עבודות מסוכנות שדורשות ידע רב, חשוב שהעובד שמבצע אותן ידע בדיוק את העבודה שהוא אמור לעשות. מעבר לכך, העלייה בתאונות העבודה בשנים האחרונות הראתה שלעובדים בגובה יש חוסר מידע בנושא העבודה ועל כן יש צורך להדריך אותם מעשית ותיאורטית על מנת למנוע תאונות עבודה מיותרות. הדרכות אלה מיישמות את החומר הנלמד בשטח, כך שבכל שאלה או סכנה אשר עורבת לעובד, המדריך עוזר לו לפתור אותם ומלמד אותו כיצד להתנהג ולפתור את הבעיה.

 

אילו עבודות בגובה מצריכות קורס עבודה בגובה?

 

מאחר שישנם לא מעט סוגי עבודות בגובה, על העובד לעבור קורס בתחום העבודה שבו הוא עובד. עבודות בגובה יכולות להיות: עבודות בניין על פיגומים עם מנוף או מעלית, עבודות צביעה, עבודות ניקיון חלונות, עבודות איטום, עבודות ליקויי בנייה, עבודות חיזוק שיש והרכבה, עבודות גיזום צמחייה, עבודות מיגון, עבודות מיזוג ועוד.כל סוג עבודה מצריך הדרכה שונה, בתום ההדרכות מיישם העובד את החומר הנלמד בשטח ולומד כיצד להתמודד עם הסכנות השונות העורבות לו. מעבר לכך, לומד העובד איזה ציוד מיגון הוא חייב ללבוש על מנת שיהיה מוגן מפני תאונות עבודות שונות.

עבודה בגובה

 

 

 

כתיבת תגובה