אם אין לכם נהלי בטיחות בעבודה, אתם רוצים להתכנס עוד השבוע ולגבש נהלים כאלה, גם כי החוק מחייב אתכם לעשות כן וגם כי במקומות עבודה נושאי סיכון, נהלים אלה הם מצילי חיים, לא פחות מכך.

 

מהם נהלי בטיחות בעבודה?

נושא הבטיחות הוא נושא שנכתבו סביבו המון כללים, חוקים ותקנות. לא קיים תחום אחד שבו קיים סיכון, שאין לגביו גם מספר כללי בטיחות, המיועדים למזער את הסיכון למינימום. נהלי בטיחות בעבודה הם למעשה כללים ליישום כללי הבטיחות עצמם. כמו כל נוהל, כל מקום עבודה יכול לקבוע אותו לעצמו, בהתאם למאפייני העבודה במקום. המטרה היא לקבע תהליכים שבביצוע כל השלבים שלהם, מושגת רמת הבטיחות הגבוהה ביותר.

אחרי שאמרנו את זה, קביעת נהלי בטיחות בעבודה היא משימה לא פשוטה, שכן מצד אחד היא צריכה להביא את רמת הבטיחות אל המקסימום, ומצד שני היא צריכה להיות ברת ביצוע עבור העובדים. נהלים שמוגדרים בצורה מחמירה מדי, צפויים להיזנח בסופו של דבר, כשהעובדים פשוט לא יוכלו להקפיד עליהם, בין מכיוון שהם פוגעים בעבודתם המקצועית, ובין מכיוון שלאורך זמן הם פשוט נראים מיותרים, על אף חשיבותם.

נהלי בטיחות בעבודה חייבים להיות מותאמים לאילוצים המקצועיים, לשגרת העבודה האופיינית ולמשימות השונות שמבוצעות במקום העבודה. הם חייבים גם להינתן במידה המדויקת שתבטיח מקסימום בטיחות, ללא פגיעה בשגרת העבודה המקצועית.

 

מי יכול לסייע בגיבוש נהלי בטיחות בעבודה?

גיבוש נהלי בטיחות בעבודה יכול להתבצע בסיוע גורם מקצועי חיצוני המתמחה בתחום הבטיחות, ובעדיפות מתמחה גם בבטיחות בתחום הפעילות הספציפי של הארגון. יחד עם זאת, בתהליך חייבים להיות מעורבים גם נציגים של הארגון עצמו. גיבוש הנהלים מבוצע למעשה בשיתוף כך שמצד אחד ניתן יהיה לבנות נהלים שעולים בקנה אחד עם כללי הבטיחות הנדרשים, ומצד שני ניתן יהיה להתאים אותם למקום העבודה הספציפי.

תוכלו למצוא יועץ בטיחות עצמאי או חברה המתמחה בייעוץ בתחום הבטיחות, כמו כן עליכן לוודא כי כל העובדים עוברים קורס עבודה בגובה ולהזניק משימה לגיבוש נהלי בטיחות שישרתו את הארגון שלכם. לאחר גיבוש הנהלים, חשוב לקבוע שגרה אפקטיבית לקיבוע אותם נהלים, כך שהם אכן ייושמו ולא ייזנחו במגירות הארגוניות. גם בהיבט זה יכול יועץ בטיחות לסייע לכם, ולהנחות אתכם כיצד תוכלו להטמיע את כללי הבטיחות כחלק אינטגרלי מהמרכיב המקצועי של כל תפקיד בארגון.

 

הטמעת נהלי הבטיחות

המטרה בסופו של דבר היא, שנהלי הבטיחות יהפכו לחלק בלתי נפרד מהפעילות המקצועית, כך שבעצם ביצוע התפקיד המקצועי, ימלא העובד גם אחרי נהלי הבטיחות הנדרשים. לא מדובר במשימה קלה, שכן נהלים אלה בדרך כלל מהווים גורם "מפריע" עבור העובד, ולכן חשוב שהנהלים יגובשו נכון ויוטמעו נכון בקרב עובדי הארגון.

 

נהלי בטיחות בעבודה הם הכרח עבור כל ארגון בו מבוצעות משימות נושאות סיכון, ואם טרם גיבשתם נהלים כאלה, זה בדיוק הזמן לעשות כן בליווי יועץ מקצועי.

נהלי בטיחות בעבודה

כתיבת תגובה