מחפשים מדריך עבודה בגובה ? אנו נספק לכם הדרכות עבודה במחיר מעולה וביחס אישי !!פנו אלינו עוד היום

מדריך עבודה בגובה

מדריך עבודה בגובה הוא קורס אשר נועד להכשיר את המדריך כיצד לעבוד נכון וממוגן בעבודות אשר מצריכות גובה, על מנת לקבל את ההסמכה כמדריך, על התלמיד לעבור קורס מדריך עבודה בגובה ולעמוד בו בהצלחה. בסיום הלימודים מקבל הבוגר רישיון להיות מדריך עבודה בגובה, תפקיד עם אחריות רבה כלפי העובדים תחתיו. במאמר זה תמצאו את כל מה שאתם צריכים על מנת להיות מדריכי עבודה בגובה. המאמר מרכז את כל המידע שאתם צריכים על מנת להיות מדריכי עבודה בגובה.

מהו קורס מדריך עבודה בגובה?

קורס מדריך עבודה בגובה הוא קורס אשר מכשיר מדריכים לעבוד בעבודות גובה שונות. בקורס זה לומדים התלמידים כיצד להיות מדרכי עבודה בגובה, הם מתמקצעים בנושא עבודה מסוים שהם אמורים לעבוד בו ומתנסים בשטח במשימות שונות. ההתנסות בשטח נותנת להם בסופו של דבר את הניסיון הנדרש על מנת להיות מדריכי עבודה ולהדריך את העובדים תחתיהם. מדובר על תפקיד עם אחריות רבה בה אנו אחראים על חיי העובדים שלנו בעת העבודה בשטח.

למי מתאים קורס מדריך בגובה?

קורס מדריך עבודה בגובה מתאם לכל אדם אשר מעוניין לעבוד בתור מדריך עבודה בגובה. אוכלוסיית היעד של קורס זה כוללת לרוב: ממוני בטיחות, מהללי עבודה, עובדים בעלי ניסיון מתאים הנדרש בתקנות של שנתיים בתחום העבודה בגובה. מהם תנאי הקבלה לקורס מדריך בגובה? תנאי הקבלה לקורס כוללים עמידה בדרישות הסף של משרד התמ"ת, דרישות אלה כוללות עמידה בהצלחה בקורס מדריך עבודה בגובה של אחד מתי מביה"ס המאושרים להדרכת מדריכי עבודה בגובה המאושר ע"י משרד הכלכלה. הקורס אורך חמישה ימים והינו 43 שעות. בתום הקורס לאחר שעבר בהצלחה את הבחינות של משרד התמ"ת מקבל התלמיד את ההסמכה להיות מדריך עבודה בגובה.

אילו נושאים נלמדים בקורס מדריך גובה?

מאחר שישנם לא מעט סוגי מדריכי גובה, הקורס מדריכי עבודה בגובה מכשיר את התלמידים שלו בשמונה נשואים בסיסים עפ"י תקנות העבודה בגובה. נושאים אלה כוללים: מבוא כללי להכרת הציוד, סולמות, פיגומים, במות הרמה, סלי הרמה, גגות ( שבירים, חלקים ומשופעים), קונסטרוקציות, מקום מוקף. כמה זמן אורך הקורס? הקורס אורך חמישה ימים במתכונת של יום בשבוע. מדובר על יום לימודים ארוך של 9 שעות בו מעבירים כמות עצומה של חומר הן תיאורטי והן מעשי לבוגרים לעתיד. התלמידים מתנסים במהלך הקורס בעבודות השונות ובכך צוברים ניסיון בסיום הקורס עצמו.

אילו מבחנים יש לעבור במהלך הקורס?

במהלך הקורס על התלמיד לעבור מבחנים עיוניים במספר מקצועות וכן מעשיים. רק מעבר בהצלחה של המבחנים העיוניים והמעשים תזכה את הבוגר בתעודת הסמכה של מדריך עבודה בגובה. כמו כן חובה להיות נוכח בכל השיעורים. אילו תעודות ניתנות בסיום הקורס? בסיום הקורס מדריך עבודה בגובה ניתנת תעודת הסמכה המאושרת ע"י משרד הכלכלה ומשרד התמ"ת, אשר מקנה לבוגר רישיון תעסוקה בתור מדריך עבודה בגובה. וזאת לאחר שסיים את לימודיו בהצלחה ועבר את כל המבחנים בהצלחה.

מהי מטרת הקורס מדריך לעבודה בגובה?

מטרת הקורס מדריך לעבודות בגובה הוא להעניק כלים מעשיים ותיאורטיים בנושא עבודות בגובה בהתאם לתוכנית המאושרת ע"י אגף הפיקוח על העבודה במשרד התמ"ת. הודות לכלים אלו ניתן להציל חיי עובדים רבים ולמנוע תאונות עבודה כולל מוות מיותר. אפשרויות התעסוקה כמדריך עבודה בגובה לאחר סיום הקורס מדריך עבודה בגובה עומדות בפני הבוגר אפשרויות תעסוקה מגוונות. אפשרות אחת היא לעבוד בתור שכיר בחברה גדולה ומכורת או לעבוד בתור עצמאי פרילנסר עם מגוון נרחב של לקוחות. המדריך יכול להעביר קורסים במסגרת בית הספר

מהם תחומי העבודה המחייבים הכשרת מדריך מוסמך לעבודה בגובה?

התחומים המחייבים הדרכה מוסמכת הם: עבודה בגובה על גגות, עבודה בגובה על פיגומים נייחים, עבודה בעת גיזום וטיפול בעצים, עבודה על סלים להרמת אדם, עבודה בעת הקמת במות וגשרים של הגברה או תאורה, עבודה על במות הרמה מתרוממות, עבודה במבנה קונסטרוקציה או על פיגומים ממוכנים. כל אחד מתחומי העבודה מחייבת הדרכה מסודרת בהתאם לסוג העבודה ובהתאם לתקנות העבודה לגובה. למה חשוב לעבור קורס עבודה בגובה למדריכים? אם אתם רוצים להיות מדרכי עבודה לגבוה בין אם זה בביה"ס או במפעלים, אתם חייבים לעבור קורס שייתן לכם את ההכשרה להיות מדריכים. מעבר לכך, למדריכים בעבודה בגובה יש אחריות רבה כלפי העובדים תחתיהם ועל כן הם מחויבים לעמוד בכל תקנות הבטיחות בגובה של משרד התמ"ת. כלומר מדובר על תפקיד בעל אחריות רבה אשר מונעת תאונות עבודה רבות בשטח. מעבר לכך, המדריך הוא זה שמעביר את החומר ומדריך אנשים לעתיד במקצוע, לכן הוא חייב לשמש דוגמא חיובית ולעורר עניין וסקרנות בקרב תלמידי ביה"ס. עבודה בגובה. היא אחת הסיבות העיקריות למוות  ופציעות חמורות בשטחי בניה. בין המקרים הנפוצים ביותר כלולות נפילות מסולמות דרך משטחים שבירים. "עבודה בגובה", פירושה עבודה בכל מקום שבו- במידה ואין אמצעי זהירות במקום- אדם מסוגל ליפול מרחק העלול לגרום לפגיעה. מדריך זה מתאר מה אתם, כמעסיקים, צריכים לעשות כדי להגן על העובדים שלכם מנפילה מגובה. בנוסף, מדריך זה שימושי למועסקים אשר מעוניינים ללמוד עוד על עבודות בגובה וכיצד להימנע מפגיעות. מדריך בטיחות בעבודה על סולמות גבוהים

לפני התחלת עבודה בגובה, עליכם לעקוב אחר השלבים הבאים:

 • אם ניתן מבחינה מעשית לא לעבוד בגובה, השתדלו להימנע מכך
 • במידה והעבודה חייבת להיעשות בגובה, הימנעו מנפילות ע"י ביצוע העבודה במקום קיים ובטוח או בסוג הציוד המתאים
 • במידה ולא ניתן להעלים את סיכון הנפילה, מזערו את מרחק והשלכות הנפילה ע"י שימוש בסוג הציוד המתאים

האם באפשרותכם להימנע מעבודה בגובה? במידה ולא, השתדלו להימנע מסיכונים ע"י:

עשיית מרבית העבודה מן האדמה. לפניכם מספר דוגמאות:
 • השתמשו בכלים הנישאים לגובה וניתנים לתפעול מן האדמה, על מנת להימנע מטיפוס על סולם או מעלית
 • התקנת כבלים באזור הקרקע
 • הורדת התאורה לאזור הקרקע
 • הרכבת אמצעי הגנה באזור הקרקע

האם באפשרותכם להימנע מנפילה? במידה ולא, השתדלו להקטין את הסיכוי ע"י:

 • שימוש במקום עבודה בטוח, כגון אזור עם גג יציב שאינו שביר ומעקה בטיחות היקפי
 • שימוש בציוד עבודה למניעת נפילות
 • מעלית עבודה מאובטחת
 • פיגומים
 • הנחיית העובדים לתנוחות זהירות בעת עבודה

האם באפשרותכם למזער את מרחק הנפילה ו/או את השלכותיה?

הסיכון בנפילה עדיי ישנו, אך ניתן לנקוט בצעדים מסוימים, על מנת למזער את מרחק והשלכות הנפילה:
 • רשתות בטיחות ומערכות נחיתה רכות, למשל כריות אוויר, המותקנות בסמוך לאזור העבודה
 • גישה לחבל תמיכה ומיקום, בעת עבודה על חזית המבנה
 • מערכת לעצירת נפילות, המבוססת על נקודת עוגן ורתמה

שימוש בסולמות

עבור משימות בעלות סיכון נמוך, ניתן ואף מומלץ להיעזר בסולמות, אשר מהווים פתרון מעשי ונכון במקרים רבים. במידה ולאחר הערכת המצב, הגעתם למסקנה כי השימוש בסולם הוא הנכון ביותר, יש מספר אמצעי זהירות שיש לנהוג כאשר משתמשים בסולם:
 • יש להשתמש בסוג הסולם הנכון
 • יש לתת רק לעובדים מוסמכים לבצע עבודות על הסולם ולספק הסמכה מתאימה לכלל העובדים ופיקוח.
 • יש לעשות שימוש בטוח בציוד אשר סופק לכם
** החוק אוסר על העסקת עובד אשר לא עבר הסמכה ולא קיבל את האישורים הנדרשים לעבודה בגובה. זוהי חובת המעביד, ועליו לספק לעובדיו הכשרה מקצועית בתחום. במידה ותתרחש תאונת עבודה ולעובד לא תהיה את ההסמכה ואת האישורים המתאימים לעבודה בגובה, חברת הביטוח עלולה לסרב לשלם פיצויים עבור פגיעה בנפש וגם ברכוש.
נאמן בטיחות על מי התקנות חלות? במידה ואתה מעסיק או אחראי על עבודות בגובה (לדוגמא: קבלן או בעל מפעל), תקנות אלה חלות עליך. כ

כל פלטפורמה עבודה המשמשת לעבודות בנייה, אשר ממנה עובד עלול ליפול נפילה של מעל 2 מטרים, חייבת בבדיקה:

 • לאחר הרכבה (לא משנה מה צורתה)
 • לאחר כל אירוע העלול להשפיע על יציבותה
 • שלא תעלה על מרווח של 7 ימים בין כל בדיקה
*במידה ומדובר בפלטפורמה ניידת, אין צורך לבצע תיעוד ובדיקה בכל פעם אשר מזיזים אותה למיקום חדש בגבולות האתר.

מה חייבים העובדים לבצע?

לכל עובד יש חובות משפטיות כלליות לקחת אחריות על עצמם ועל אחרים, אשר עשויים להיות מושפעים מן הפעולות שלהם, ולשתף פעולה עם המעסיקים שלהם על מנת לאפשר להם לדאוג לחובת הביטחון והבריאות שלהם. בין חובות העובדים:
 • לדווח על כל מפגע בטיחותי אותו הם מזהים, לאחראי שלהם
 • לעשות שימוש נכון בציוד הביטחון אשר סופק להם, לפי ההכשרה אותה עברו (אלא אם כן הם חושדים כי פעולה זו עלולה להיות לא בטוחה- במצב כזה חובתם היא להמתין עם השימוש עד קבלת הוראות נוספות)
בנוסף, על כל עובד להתייעץ עם האחראי או המעסיק שלו בכל נושא הנוגע לביטחונו ובבריאותו, בזמן נכון (לפני פעילות העלולה לסכנו). בין הנושאים שיש להתייעץ עם המעסיק או האחראי:
 • סיכונים הנוצרים עקב העבודה
 • הצעות לפתירת סיכונים אלה, כגון: הוראות או הכשרה נוספת
 • דיווח על מצב נפשי או פיזי לקוי לעבודה בגובה (עייפות, שימוש באלכוהול או סמים וכו')
מעסיקים וקבלנים רבים מתייעצים עם עובדיהם, עקב יכולתם לשים לב לסכנות אשר עשויות לחמוק מעיניהם. בנוסף, העובדים עשויים להציע פתרונות יעילים לצמצום והעלמת סיכונים אלה.

האם עובד בגובה חייב בבדיקות רפואיות?

אין אזכור מפורש בתקנות, כי עובד בגובה חייב לעבור בדיקות רפואיות, אך ישנו סעיף בתקנה "תנאים להעסקת עובד בגובה" אשר קובע מגבלה לעובד בעל ליקוי גופני או נפשי. להלן ציטוט: " העובד אינו במצב העלול לסכן אותו או את העובדים עמו, לרבות כתוצאה מהשפעת סמים, או משקאות משכרים, או מחמת ליקוי גופני או נפשי, ואם הוא במצב כאמור, המבצע לא ידע ולא יכול היה לדעת על כך." הדרך היחידה לוודא כי העובד אינו סובל מליקויים אלה, היא ע"י ביצוע בדיקה רפואית. .  הדרכות עבודה בגובה- הדרך היעילה למניעת תאונות עבודה מרבית תאונות העבודה מתרחשות כתוצאה מחוסר ידע לגבי עבודה בגובה. הדרכות עבודה בגובה הכולל בין היתר הדרכת בטיחות לעובדים בנושאי עבודה בגובה מבטיחה שמירה על בטחון העובד במהלך העבודה ושקט למעסיק. ההדרכה משולבת חומר עיוני ומעשי כולל תרגול בפועל. ההדרכות עוסקות בנושאים הבאים: .    מדריך עבודה בגובה

כתיבת תגובה