יועץ בטיחות באש – מא' ועד ת'

הדרכות עבודה בגובה על ידי מדריך מוסמך

פריסה ארצית

כרטיס מגנטי לכל תלמיד 

שרות מהיום להיום 

התקשרו לייעוץ ללא עלות וללא התחייבות 

052-7772747

כפי שאתם יודעים, כל מוסד, מקום ציבורי, עסק ציבורי, בנייני מגורים, משרדים ומקומות רבים נוספים, מחויבים להחזיק בתשתית בטיחות במקרה של שריפה.

כדי לאשר את מערכת בטיחות האש הנמצאת במוסד, יש לעמוד בתקנים הנדרשים.

כדי לענות על הדרישות, יש להצטייד ביועץ בטיחות באש. אז מי הוא יועץ בטיחות באש? מה תפקידו? ומהי הסמכתו?

מי הוא יועץ בטיחות באש?

יועץ בטיחות באש הוא איש מקצוע, אשר סיים קורס "ממונה בטיחות אש" ומחזיק בתעודת גמר קורס המוכרת על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

יועץ בטיחות באש מחויב להיות בקיא בכל התקנות הנדרשות והנהלים בהיערכות לשריפה, בשגרה ובחירום, תוך הקניית ידע עיוני ומעשי לממוני בטיחות במוסד בכל הנוגע לבטיחות באש בשגרה ובחירום.

יועץ בטיחות באש מחויב לוודא את הימצאות גלאי עשן, מערכת רכזת האש, מטפי כיבוי, צינורות כיבוי, ספרינקלרים, מסכות חמצן, פנסי עשן וכל הציוד הנוסף הנדרש ואת תקינותו המלאה כדי לאשר באופן חוקי את פעילות המוסד.

סכנות בחשיפה לאש – חשיבות יועץ בטיחות באש

כדי להבין מה היא חשיבות מעורבותו של יועץ בטיחות באש, עלינו להבין מה חשיפה מוגברת לאש עלולה לגרום:

 • נזק סביבתי – חשיפה מוגברת לאש עלולה להוביל לשריפה של חומרים העשויים מתרכובות שפירוקן מזיק לסביבה. פליטת חומרים רעילים מזיקה לאטמוספירה, בעלי חיים וצמחים.
 • נזק פיזי – חשיפה לאש בקרב בני אדם מובילה להמתת תאי עור, יצירת קמטים ועור קשיח אשר לעיתים לא ניתנים להחלמה.
 • כוויות – קיימות 3 דרגות כוויה, אשר יכולות לגרום לשריפה של העור והיווצרות של שלפוחיות וקילוף העור. במקרים חמורים הכוויות עלולות להגיע אל מתחת לשכבות העור, להשאיר צלקות ולפגוע בבשר ובעצמות.
 • פגיעת שאיפה – שאיפת עשן במתאר שריפה מובילה לחסימה של קנה הנשימה בגרון וגורמת לחנק. במידה שהחנק לא יטופל בהנשמה ופינוי מידיים, המצב עלול להיגרע עד כדי מוות.
 • פיצוץ ופירוק מבנים – ישנם חומרים דליקים המתלקחים במהירות רבה ויכולים לגרום לפיצוצים. בעוצמה גבוהה, פיצוצים אלו יכולים לגרום לנפילה ופירוק של מבנים. זוהי סכנת חיים ישירה לשוהים במבנה ובסביבתו, ונזק כלכלי עצום.

הסמכת "ממונה בטיחות אש"

כפי שצוין, יועץ בטיחות באש מחויב לסיים בהצלחה ולעמוד בדרישות קורס ממונה בטיחות באש ולהחזיק בתעודה מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

קורס "ממונה בטיחות אש" מועבר במגוון מוסדות מדרום ועד צפון.

מטרת הקורס היא להקנות את הידע העיוני והמעשי המקצועיים הנדרשים להיערכות והתמודדות עם אש בכל סביבה ובכל מקום, תוך חשיפה לפתרונות התמודדות והתקנים הנדרשים על פי הוראות מפקח נציבות כבאות ראשית.

בוגר קורס ממונה בטיחות אש ידע להכין תכנית מקצועית מתואמת אישית לכל מבנה או מוסד לבטיחות באש, תוך הכרת הציוד הנלווה ותפעולו בצורה המקצועית ביותר.

יועץ בטיחות – תחומי אחריות

 על יועץ בטיחות באש לוודא תקינות מלאה החל ממסמכים עיוניים ועד לצוות העובדים ואחראי בטיחות באש:

 • הכנת תיק שטח ותיק בטיחות באש – תיק שטח הוא תיק המרכז את כל המידע הנדרש בשגרה ובחירום. תיק זה מפרט על תכניות מילוט, שירותי חירום, תרשימי המבנה, מיקום אמצעי הכיבוי, מיקום יציאות החירום ומידע נוסף. תיק זה נועד כדי לרכז את המידע הדרוש ולדאוג לזמינותו בקרב ממוני בטיחות באש בארגון למקרה חירום.

תיק בטיחות באש הוא תיק המכיל פירוט של הסכנות האפשריות במבנה, האמצעים לגילוי מוקדם של מצב חירום, הדרכות כיבוי, תרגולים ודרכים לכיבוי השריפות.

 • בדיקה וסריקה של המבנה והאזור- ריכוז כל הסכנות הנשקפות ומציאת פתרונות יעילים להתמודדות בזמן חירום על פי סוג המבנה, מיקומו, אפשרויות התקנת ציוד הכיבוי ופתחי מילוט. בהתאם לסוג המבנה ייקבע האם יש להתקין תשתית לבטיחות באש או האם נדרשת פעולה פשוטה כמו בידוד חומרים דליקים.
 • בחירה והתקנת מערכת אש – יועץ הבטיחות שולט ומכיר בטכנולוגיות החדישות לזיהוי שריפה במבנה. היועץ אחראי לבחירת הציוד הנדרש לאבזור המבנה לקראת אירוע אש על כל סוגיו. בנוסף, יועץ בטיחות באש אחראי על התקנת הציוד ווידוא תקינותנו על ידי בדיקות הגלאים, ספרינקלרים, רכזת האש והציוד הנלווה, גם בבדיקות תקופתיות.
 • ביקורות ובדיקות תקופתיות לצוות – על יועץ הבטיחות באש לוודא את היערכותו של צוות הארגון לאירוע חירום על ידי ביצוע תרגולות לאירוע שריפה, בחינות עיוניות, שימוש בסרטונים ומצגות, עדכון הצוות בתקנים ונהלים חדשים שחוקקו ועל דרכי הפעולה והתמודדות עם התפרצות שריפה.
 • ביקורות תקופתיות לציוד – לציוד כיבוי קיים תאריך תפוגה, יש לוודא באחריות יועץ בטיחות באש ואחראי בטיחות באש בארגון כי הציוד בתוקף, שמיש, כשיר ותקין במלואו על פי בדיקות תקופתיות שנקבעו מראש.

הדרכת בטיחות באש

כמובן שיועץ הבטיחות באש לא נשאר באופן בקבוע במבנה או בארגון, לכן יש להדריך את הצוות הארגוני להתנהלות בזמן אירוע.

יועץ בטיחות באש רשאי להעביר הדרכות בנושא בטיחות באש לצוותים בארגונים, הנושאים הנלמדים בהדרכות הם:

 • מושגי יסוד הקשורים לאש, והגדרתה של שריפה.
 • הצגת משולש האש – שלושת התנאים הנדרשים להיווצרות להבה ראשונית, והסברה על נטרול תנאים אלו.
 • סוגי חומרים דליקות וסוגי הצתות אפשריות.
 • חום ועשן והקשר שלהם להיווצרות שריפה.
 • סוגי כיבוי בהתאם לסוגי השריפה (בידוד, קירור, "חניקה" של האש).
 • הפעלת ציוד כיבוי ואופן השימוש (מטף, ספרינקלרים, זרנוקים, גלגלון, צינורות כיבוי) על פי סוג השריפה.
 • שימוש באמצעים הטכנולוגיים (גלאים ורכזת האש).
 • התנהלות מול גורמי חירום בזמן אירוע – מד"א, כיבוי אש, משטרה.
 • הכרת המבנה והנהלים בזמן אירוע – פינוי, מילוט, הצלת חיים, אזעקת כוחות.
 • בטיחות בשריפה עקב קצר חשמלי.
 • תרגולות כיבוי.
 • תרגולות פינוי פצועים וטיפול.

נושאים אלו ורבים נוספים אשר נלמדים בהדרכת כיבוי אש קריטיים לפעילות שוטפת בטוחה של הארגון.

סכנות אפשריות כאשר לא עובדים עם יועץ בטיחות באש

ארגון אשר לא יפעל בשיתוף פעולה עם יועץ בטיחות באש, עלול להשרות סכנה על הצוות, הארגון, והמבנה מבחינה בטיחותית ומבחינה חוקית.

בבטיחות לא משחקים. מבנה אשר לא יעבור סריקה מקיפה, התקנת ציוד כיבוי והשמשתו, גילוי פתחי המילוט והחירום, תכנון מקדים, הטעמת נהלים בשגרה ובחירום ואשר לא יתבצעו בו ביקורות שוטפות והדרכות לצוות העובדים הוא מבנה אשר מסכן את כל השוהים בו.

חוסר ידע וחוסר מקצועיות הם דרך ישירה לסכנת חיים. נשתמש כדוגמה בבית מלון המכיל מספר גדול של חדרים ואורחים. לרוב, מחלקת הבטחון היא המחלקה האחראית על בטיחות באש. במקרה של אירוע חירום, בו מתפרצת שריפה במלון, מחלקת הבטחון אחראית על תפעול וכיבוי השריפה, אזעקת כוחות חירום ועל פינוי האורחים מהמתקן ומתן עזרה ראשונה במקרה הצורך.

איש בטחון אשר לא יכיר את אופן הפעולה בזמן שריפה ולא ידע להשתמש בציוד העומד לרשותו (בהנחה והציוד תקין וכשיר לשימוש), מסכן את עצמו ואת כל הנוכחים במלון בזמן האירוע.

מבחינה חוקית, חלה חובה על היערכות לשריפה בשגרה וחירום על פי תקנים שיועצי הבטיחות באש מכירים בהם. אדם, מוסד או ארגון אשר מחויבים לעמוד בתקנים אלו ויתפסו כאשר אין ברשותם את האישורים הנדרשים, יעמדו לדין ויאלצו לשאת בתוצאות קשות מבחינה כספית ועסקית.

איך בוחרים יועץ בטיחות באש?

כיוון ששימוש בשירותיו יועץ בטיחות באש הוא פרמטר מחייב, יש לוודא כי תבחרו את יועץ הבטיחות באש הנכון ביותר עבורכם. קיימים מספר פרמטרים מחייבים ליועץ בטיחות באש מוצלח:

 • הסמכה מקצועית – כפי שהוזכר, יועץ בטיחות באש הוא לא בעל מקצוע אשר ניתן לסמוך עליו על בסיס ניסיון בלבד. יועץ בטיחות באש שאינו מוסמך ואינו מחזיק בתעודת אישור של משרד העבודה, הרווחה והשירותים הציבוריים – הוא אינו יועץ בטיחות באש. אל תהססו ובקשו לראות את התעודה המעידה על הסמכתו המקצועית.
 • ניסיון – לאחר שווידאתם כי איש המקצוע שבחרתם אכן מוסמך באופן חוקי, הניסיון נכנס לתמונה. ניסיון רב שנים מעיד על יעילות עבודה, תכנון מדוקדק ומקצועיות בכל הנוגע לבחירת הציוד הנדרש, השמשתו, התקנתו והדרכת הצוות לתפעול אירוע שריפה.
 • רלוונטיות – כמובן שיועץ בטיחות באש הוא מקצועי, אך קיימים יועצי בטיחות באש, המנוסים בעבודה עם עסקים או ארגונים מסוימים. עליכם לבחור את יועץ הבטיחות באש המתאים לצרכים האישיים שלכם. לדוגמה, אין לבחור יועץ בטיחות באש שאת רוב שנותיו ייעץ לבעלי מסעדות כאשר אתם ועד בית של בניין מגורים. במקרה כזה, חפשו יועץ בטיחות באש המתמחה בבנייני מגורים. בחירת יועץ בטיחות באש רלוונטי לכם, יחסוך זמן ויגביר את התפוקה.
 • יסודיות – כאן דרושה יד על הדופק. כדי לוודא שיועץ הבטחון באש שלכם לא מזלזל בעבודה ומנסה לזרז תהליכים כדי להרוויח כסף כמה שיותר מהר ללא התחשבות באיכות העבודה, עליכם להיות ערניים להלך העבודה, חשוב לוודא כי ליועץ גם רישיון מדריך עבודה בגובה ככה יוכל גם לתת יעוץ לסכנות בטיחות אש בגובה.

שימו לב שתיקי השטח והבטיחות מנוסחים בצורה נכונה, בפורמט ברור להבנה, ובשרטוטים ותכנונים מדויקים לפי הנראות של המבנה.

חפשו את תאריכי התפוגה על הציוד שהיועץ מספק וודאו שהציוד בתוקף. שימו לב שהוא ארוז כחדש ולא שומש קודם לכן.

בטיחות באש

בחירת יועץ בטיחות באש

כמקדם בטחון כללי, שימו לב אל תחושת הבטן שלכם. נסו לנתח את היחס שמקנה היועץ אל הפרויקט ושימו לב אל סף הרצינות והדקדקנות שלו. ירידה לפרטים מאוד חשובה בכל מה שנוגע לבטיחות באש.

 • פופולאריות – לפני שאתם ממהרים לבחור, בצעו סריקה ברשתות החברתיות ובאתרי האינטרנט. חפשו המלצות ויועצי בטיחות באש בעלי מספר לקוחות מרוצים גדול אשר ממליצים על בעל המקצוע. היום המוניטין נמצא בכל מקום, כל מה שנדרש מכם זה לחפש כראוי מומלץ לבחור יועץ אשר ברשותו רישיון עבודה בגובה.
 • אמינות – יועץ בטיחות מקצועי הוא יועץ אשר יהיה גלוי בפניכם וישתף אתכם בתהליך אותו אתם עוברים יחד. חשוב לוודא כי יש פתיחות מלאה החל משלבי התכנון והסריקה הראשוניים ועד לגמר העבודה.

הקפידו על קבלות חתומות על ידי בעל המקצוע בכל תשלום שתשלמו, ואל תתנו מקום למשחק בכל מה שנוגע לכספים. אם תדאגו לבדוק את איש המקצוע שלכם ותוודאו שהכל יתנהל כשורה, תוכלו לגלות האם בעל המקצוע שלכם אמין ועונה על הדרישות שלכם ממנו.

יועץ בטיחות באש – עלויות

אין מחיר קבוע לעבודתו של יועץ בטיחות באש, שכן כל פרויקט מורכב משלבים שונים ובדיקות שונות.

אמנם, ניתן לבצע הערכה גסה על בסיס שלבים קבועים.

מחיר פגישת ייעוץ עם יועץ בטיחות באש, הכוללת סריקת מבנה והכנת מסמך המעיד על הליקויים הקיימים ואפשרויות התמודדות תעלה בין 500 – 2000 ₪.

בפגישה זו תוכלו לתאם ציפיות ולקבוע מחירים מראש לארוך השלבים בפרויקט.

לאחר סיום הפרויקט ישנה תחזוקה שוטפת של ציוד הכיבוי. מחיר בדיקה תקופתית לתקינות ציוד אש לא תעלה בדרך כלל מעל 100 ₪ לכל סוג ציוד (גלגלון, זרנוק וכו').

יועץ בטיחות באש

מניעת והפחתת סיכוי אירועי אש

לאחר גמר הפרויקט, כאשר אתם בטוחים שאתם מוכנים לכל תרחיש, הצעד הכי חכם הוא לבצע מניעה שוטפת והיערכות מוקדמת כדי לא להגיע למצב של שריפה:

 • בידוד חומרים דליקים – יש להרחיק את החומרים הדליקים ולבודד אותם מכל חומר אשר יכול להוביל להתלקחות.
 • נטרול מקורות הצתה – בידוד בין חשמל למים, כבלים קרועים, ארונות חשמל פתוחים, מערכת גז פועלת שלא כצורך, סגירת תנורים ונטרול כל מקור שיכול לגרור אחריו שריפה כאשר הוא לא בשימוש ופיקוח.
 • לבצע יישור קו בין כל הצוות המתפעל והנחיות ברורות ותואמות כדי למנוע סיבוכים במהלך תפעול אירוע.
 • ציוד כיבוי חבוי אך נגיש – יש לוודא שהצוות האחראי על תפעול אירוע שריפה מודע למיקום הציוד הנדרש, אך לוודא שהוא הרחק מהישג יד של מי שלא אמור להשתמש בו.
 • זיהוי סימנים מקדימים – אין להישאר אדישים לסימנים המעידים על שריפה. לדוגמה, אם רואים ענפי עץ בסביבה דליקה, יש לדאוג להסיר את הענפים, שכן הן עלולים להתלקח.

יש לדאוג לסביבה סטרילית ולדאוג שאין שילוב חומרים אשר יגרום לשריפה יחד.

 • מיקום ציוד לפי אופן המקום – יש לדאוג שציוד כיבוי רלוונטי יהיה זמין לפי סוג המבנה. לדוגמה: נעדיף למקם מטפי כיבוי במטבח מסחרי, כיוון שהמטבח מלא בארונות חשמל, סירים ותנורים חשמליים, ובשרפות עקב מכשירים חשמליים, קיימת עדיפות להשתמש במטף כיבוי מאשר במים, היות והמים עלולים רק להחמיר את השריפה במקרה זה.

לעומת זאת, בחצר מלאה צמחיה תהיה עדיפות לצינור מים בזמינות מידית.

טיפים לבטיחות אש

 • הכשרת מספר רב של אנשי צוות להתמודדות עם שריפה – ככל שמספר האנשים אשר יודעים לתפעל אירוע שריפה יהיה רב יותר, כך במקרה אמת תפעול האירוע יהיה מהיר ויעיל יותר.
 • מינוי אחראיים – על מנת למנוע אי סדר במהלך אירוע, ואפילו בשגרה, מומלץ למנות אחראים בתוך הצוות אשר ינהלו את שאר הצוות במהלך אירוע וידעו לבצע חלוקה נכונה של משימות, כיוון שיש שלל תחומי אחריות בעת שרפה שיש להשתלט עליהם.
 • להבדיל בין חומר הדליקה לחומר הכיבוי המתאים לו:
 • עץ נייר ובד: מומלץ לכבות על ידי מים.
 • שריפה עקב חשמל: מטף פחמן דו חמצני, או מטף הלון (סוג המטף רשום על המטף).
 • נוזלים דליקים: מטף הלון, מטף קצף, אבקה יבשה או חול.
 • בדיקה תקופתית של תשתיות המבנה או הארגון – לצד ביקורות ובדיקות תקופתיות של ציוד הכיבוי, לא פחות חשוב לבדוק שתשתיות המבנה או הארגון, מתוחזקות היטב גם הן.

בטיחות באש בדיקות תקופתיות

בדיקה ותחזוקה איכותית שוטפת של מערכות החשמל, מערכות המים ומערכות הגז, יורידו את הסיכויים להיווצרות שרפה.

 • בדיקה תקופתית של כל המכשירים והמוצרים העלולים לגרום לשריפה – כאשר מבצעים בדיקה שוטפת של המכשירים העלולים ליצור שריפה ע"י הידלקות, ניתן לגלות פגמים קריטיים בשלבים מוקדמים, לתקן אותן או להחליף את המכשיר ולמנוע את התפתחות השרפה.

בטיחות באש היא נושא שאין להמעיט בערכו, וחשיבותו בעלת השלכות רבות עד לסכנת חיים ממשית.

שימוש ביועץ בטיחות באש הוא צעד חכם ומחייב כחלק מתחזוקה חוקית ואיכותית של כל מבנה, מוסד, ארגון או גוף כזה או אחר, המחויב בתשתיות כנגד אירועי שריפה.

משרד העבודה בטיחות

יועץ בטיחות באש אחראי על תחומים רבים ולכן חשוב להיצמד אליו לאורך כל התהליך ולהבין את תהליך השריפה והכיבוי ברמה המקצועית והאישית. עליכם לוודא כי אף שלב לא נשכח בתהליך וכי אתם מוכנים ומצוידים לטפל בכל תרחיש שרפה.

תוכנית לניהול בטיחות

שלח נושא הבטיחות הוא נושא חשוב מאוד בכל פרויקט בנייה ובפרויקטים רבים אחרים, ואף על פי כן, ריבוי תאונות העבודה המתפרסמות בשנים האחרונות מדי שבוע,

בודק אביזרי הרמה

בעולם התעשייה והבנייה ישנה קטגוריית ציוד חשובה וגדולה שנקראת אביזרי הרמה, וכוללת בתוכה שלל אמצעים, החל ממנופים קטנים להנפה והרמה של פריטים קטנים בשטח קטן

הדרכת בטיחות אש

סיכון האש נמצא בכל מקום ובכל זמן, סיכון אש נחשב לבעיית הבטיחות הגדולה ביותר. כאשר אתם מעסיקים עובדים, האחריות היא עליכם. מעבר לכך שהפגיעה היא

הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה

כשמספרים לכם על האופציה של הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה, אתם אולי שואלים את עצמכם למה אתם בכלל צריכים את זה, ובמה תעזור בדיוק הדרכת עובדים

ניהול בטיחות בעבודה

בטיחות בעבודה הוא נושא שהולך ותופס יותר ויותר מקום בשיקולי הניהול של פרויקטי בנייה ובכלל ולא לחינם. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בהיקף תאונות העבודה

בטיחות בעבודה
ציוד בטיחות בעבודה

  שלח הכנת השטח מראש בכל מה שקשור לבטיחות בעבודה החל מהכשרות לעובדים, דרך הסבר מקיף ומדויק על איך עושים שימוש בציוד בטיחות בעבודה מסייעים

תוכנית לניהול בטיחות

שלח נושא הבטיחות הוא נושא חשוב מאוד בכל פרויקט בנייה ובפרויקטים רבים אחרים, ואף על פי כן, ריבוי תאונות העבודה המתפרסמות בשנים האחרונות מדי שבוע,

בודק אביזרי הרמה

בעולם התעשייה והבנייה ישנה קטגוריית ציוד חשובה וגדולה שנקראת אביזרי הרמה, וכוללת בתוכה שלל אמצעים, החל ממנופים קטנים להנפה והרמה של פריטים קטנים בשטח קטן

הדרכת בטיחות אש

סיכון האש נמצא בכל מקום ובכל זמן, סיכון אש נחשב לבעיית הבטיחות הגדולה ביותר. כאשר אתם מעסיקים עובדים, האחריות היא עליכם. מעבר לכך שהפגיעה היא

הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה

כשמספרים לכם על האופציה של הדרכת עובדים בבטיחות בעבודה, אתם אולי שואלים את עצמכם למה אתם בכלל צריכים את זה, ובמה תעזור בדיוק הדרכת עובדים

ניהול בטיחות בעבודה

בטיחות בעבודה הוא נושא שהולך ותופס יותר ויותר מקום בשיקולי הניהול של פרויקטי בנייה ובכלל ולא לחינם. בשנים האחרונות חלה עלייה חדה בהיקף תאונות העבודה

בטיחות בעבודה
ציוד בטיחות בעבודה

  שלח הכנת השטח מראש בכל מה שקשור לבטיחות בעבודה החל מהכשרות לעובדים, דרך הסבר מקיף ומדויק על איך עושים שימוש בציוד בטיחות בעבודה מסייעים

התקשרו עכשיו