כפי שאתם יודעים, כל מוסד, מקום ציבורי, עסק ציבורי, בנייני מגורים, משרדים ומקומות רבים נוספים, מחויבים להחזיק בתשתית בטיחות במקרה של שריפה.

כדי לאשר את מערכת בטיחות האש הנמצאת במוסד, יש לעמוד בתקנים הנדרשים.

כדי לענות על הדרישות, יש להצטייד ביועץ בטיחות באש. אז מי הוא יועץ בטיחות באש? מה תפקידו? ומהי הסמכתו?

מי הוא יועץ בטיחות באש?

יועץ בטיחות באש הוא איש מקצוע, אשר סיים קורס "ממונה בטיחות אש" ומחזיק בתעודת גמר קורס המוכרת על ידי משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

יועץ בטיחות באש מחויב להיות בקיא בכל התקנות הנדרשות והנהלים בהיערכות לשריפה, בשגרה ובחירום, תוך הקניית ידע עיוני ומעשי לממוני בטיחות במוסד בכל הנוגע לבטיחות באש בשגרה ובחירום.

יועץ בטיחות באש מחויב לוודא את הימצאות גלאי עשן, מערכת רכזת האש, מטפי כיבוי, צינורות כיבוי, ספרינקלרים, מסכות חמצן, פנסי עשן וכל הציוד הנוסף הנדרש ואת תקינותו המלאה כדי לאשר באופן חוקי את פעילות המוסד.

סכנות בחשיפה לאש – חשיבות יועץ בטיחות באש

כדי להבין מה היא חשיבות מעורבותו של יועץ בטיחות באש, עלינו להבין מה חשיפה מוגברת לאש עלולה לגרום:

הסמכת "ממונה בטיחות אש"

כפי שצוין, יועץ בטיחות באש מחויב לסיים בהצלחה ולעמוד בדרישות קורס ממונה בטיחות באש ולהחזיק בתעודה מטעם משרד העבודה, הרווחה והשירותים החברתיים.

קורס "ממונה בטיחות אש" מועבר במגוון מוסדות מדרום ועד צפון.

מטרת הקורס היא להקנות את הידע העיוני והמעשי המקצועיים הנדרשים להיערכות והתמודדות עם אש בכל סביבה ובכל מקום, תוך חשיפה לפתרונות התמודדות והתקנים הנדרשים על פי הוראות מפקח נציבות כבאות ראשית.

בוגר קורס ממונה בטיחות אש ידע להכין תכנית מקצועית מתואמת אישית לכל מבנה או מוסד לבטיחות באש, תוך הכרת הציוד הנלווה ותפעולו בצורה המקצועית ביותר.

יועץ בטיחות – תחומי אחריות

 על יועץ בטיחות באש לוודא תקינות מלאה החל ממסמכים עיוניים ועד לצוות העובדים ואחראי בטיחות באש:

תיק בטיחות באש הוא תיק המכיל פירוט של הסכנות האפשריות במבנה, האמצעים לגילוי מוקדם של מצב חירום, הדרכות כיבוי, תרגולים ודרכים לכיבוי השריפות.

הדרכת בטיחות באש

כמובן שיועץ הבטיחות באש לא נשאר באופן בקבוע במבנה או בארגון, לכן יש להדריך את הצוות הארגוני להתנהלות בזמן אירוע.

יועץ בטיחות באש רשאי להעביר הדרכות בנושא בטיחות באש לצוותים בארגונים, הנושאים הנלמדים בהדרכות הם:

נושאים אלו ורבים נוספים אשר נלמדים בהדרכת כיבוי אש קריטיים לפעילות שוטפת בטוחה של הארגון.

סכנות אפשריות כאשר לא עובדים עם יועץ בטיחות באש

ארגון אשר לא יפעל בשיתוף פעולה עם יועץ בטיחות באש, עלול להשרות סכנה על הצוות, הארגון, והמבנה מבחינה בטיחותית ומבחינה חוקית.

בבטיחות לא משחקים. מבנה אשר לא יעבור סריקה מקיפה, התקנת ציוד כיבוי והשמשתו, גילוי פתחי המילוט והחירום, תכנון מקדים, הטעמת נהלים בשגרה ובחירום ואשר לא יתבצעו בו ביקורות שוטפות והדרכות לצוות העובדים הוא מבנה אשר מסכן את כל השוהים בו.

חוסר ידע וחוסר מקצועיות הם דרך ישירה לסכנת חיים. נשתמש כדוגמה בבית מלון המכיל מספר גדול של חדרים ואורחים. לרוב, מחלקת הבטחון היא המחלקה האחראית על בטיחות באש. במקרה של אירוע חירום, בו מתפרצת שריפה במלון, מחלקת הבטחון אחראית על תפעול וכיבוי השריפה, אזעקת כוחות חירום ועל פינוי האורחים מהמתקן ומתן עזרה ראשונה במקרה הצורך.

איש בטחון אשר לא יכיר את אופן הפעולה בזמן שריפה ולא ידע להשתמש בציוד העומד לרשותו (בהנחה והציוד תקין וכשיר לשימוש), מסכן את עצמו ואת כל הנוכחים במלון בזמן האירוע.

מבחינה חוקית, חלה חובה על היערכות לשריפה בשגרה וחירום על פי תקנים שיועצי הבטיחות באש מכירים בהם. אדם, מוסד או ארגון אשר מחויבים לעמוד בתקנים אלו ויתפסו כאשר אין ברשותם את האישורים הנדרשים, יעמדו לדין ויאלצו לשאת בתוצאות קשות מבחינה כספית ועסקית.

איך בוחרים יועץ בטיחות באש?

כיוון ששימוש בשירותיו יועץ בטיחות באש הוא פרמטר מחייב, יש לוודא כי תבחרו את יועץ הבטיחות באש הנכון ביותר עבורכם. קיימים מספר פרמטרים מחייבים ליועץ בטיחות באש מוצלח:

שימו לב שתיקי השטח והבטיחות מנוסחים בצורה נכונה, בפורמט ברור להבנה, ובשרטוטים ותכנונים מדויקים לפי הנראות של המבנה.

חפשו את תאריכי התפוגה על הציוד שהיועץ מספק וודאו שהציוד בתוקף. שימו לב שהוא ארוז כחדש ולא שומש קודם לכן.

בטיחות באש

בחירת יועץ בטיחות באש

כמקדם בטחון כללי, שימו לב אל תחושת הבטן שלכם. נסו לנתח את היחס שמקנה היועץ אל הפרויקט ושימו לב אל סף הרצינות והדקדקנות שלו. ירידה לפרטים מאוד חשובה בכל מה שנוגע לבטיחות באש.

הקפידו על קבלות חתומות על ידי בעל המקצוע בכל תשלום שתשלמו, ואל תתנו מקום למשחק בכל מה שנוגע לכספים. אם תדאגו לבדוק את איש המקצוע שלכם ותוודאו שהכל יתנהל כשורה, תוכלו לגלות האם בעל המקצוע שלכם אמין ועונה על הדרישות שלכם ממנו.

יועץ בטיחות באש – עלויות

אין מחיר קבוע לעבודתו של יועץ בטיחות באש, שכן כל פרויקט מורכב משלבים שונים ובדיקות שונות.

אמנם, ניתן לבצע הערכה גסה על בסיס שלבים קבועים.

מחיר פגישת ייעוץ עם יועץ בטיחות באש, הכוללת סריקת מבנה והכנת מסמך המעיד על הליקויים הקיימים ואפשרויות התמודדות תעלה בין 500 – 2000 ₪.

בפגישה זו תוכלו לתאם ציפיות ולקבוע מחירים מראש לארוך השלבים בפרויקט.

לאחר סיום הפרויקט ישנה תחזוקה שוטפת של ציוד הכיבוי. מחיר בדיקה תקופתית לתקינות ציוד אש לא תעלה בדרך כלל מעל 100 ₪ לכל סוג ציוד (גלגלון, זרנוק וכו').

יועץ בטיחות באש

מניעת והפחתת סיכוי אירועי אש

לאחר גמר הפרויקט, כאשר אתם בטוחים שאתם מוכנים לכל תרחיש, הצעד הכי חכם הוא לבצע מניעה שוטפת והיערכות מוקדמת כדי לא להגיע למצב של שריפה:

יש לדאוג לסביבה סטרילית ולדאוג שאין שילוב חומרים אשר יגרום לשריפה יחד.

לעומת זאת, בחצר מלאה צמחיה תהיה עדיפות לצינור מים בזמינות מידית.

טיפים לבטיחות אש

בטיחות באש בדיקות תקופתיות

בדיקה ותחזוקה איכותית שוטפת של מערכות החשמל, מערכות המים ומערכות הגז, יורידו את הסיכויים להיווצרות שרפה.

בטיחות באש היא נושא שאין להמעיט בערכו, וחשיבותו בעלת השלכות רבות עד לסכנת חיים ממשית.

שימוש ביועץ בטיחות באש הוא צעד חכם ומחייב כחלק מתחזוקה חוקית ואיכותית של כל מבנה, מוסד, ארגון או גוף כזה או אחר, המחויב בתשתיות כנגד אירועי שריפה.

משרד העבודה בטיחות

יועץ בטיחות באש אחראי על תחומים רבים ולכן חשוב להיצמד אליו לאורך כל התהליך ולהבין את תהליך השריפה והכיבוי ברמה המקצועית והאישית. עליכם לוודא כי אף שלב לא נשכח בתהליך וכי אתם מוכנים ומצוידים לטפל בכל תרחיש שרפה.

כתיבת תגובה