הדרכות בטיחות לעובדים

 

על מנת להטמיע תרבות של בטיחות במקום העבודה, חשוב להכשיר את העובדים בנושא בטיחות וחשוב לא פחות לבצע ריענון תקופתי ולקבע שגרה של הדרכות בטיחות לעובדים, במסגרתה מועברים כל הכללים הנדרשים לעובדים, וכן נבחנת מצבת ציוד הבטיחות שעומד לרשותם.

 

כל כמה זמן נדרש לעשות הדרכות בטיחות לעובדים?

ככלל, המטרה של ההדרכות היא כפולה. פעם אחת, אנחנו רוצים ללמד את העובדים את כל כללי הבטיחות שחלים עליהם וללמד אותם כיצד לעשות שימוש באמצעי הבטיחות שעומדים לרשותם. פעם שניה, אנחנו רוצים ליצור תרבות שמקדמת בטיחות, ולשלב את הבטיחות כחלק בלתי נפרד מהפעילות המקצועית במקום העבודה. המשמעות היא שהדרכות אינן מיועדות אך ורק להעביר ידע, אלא גם לקדם תרבות של בטיחות, ועל כן תדירות ההדרכות צריכה להיקבע לא רק על בסיס השאלה האם יש משהו חדש ללמד את העובדים, אלא גם ובעיקר על בסיס הרצון לקדם את הבטיחות במודעות המקצועית של העובדים.

בהתאם לכך, הדרכות בטיחות לעובדים צריכות להתבצע בתדירות הגבוהה ביותר מבלי להמאיס את הנושא על העובדים. התדירות צריכה להיקבע בהתאם לרמת הסיכון הרלוונטית ולמורכבות המשימות המבוצעות במקום העבודה. ככלל, נכון לבצע הדרכה כל רבעון או חצי שנה, וזאת בתנאי שישנה תשומת לב לנושא הבטיחות באופן שוטף, בעיקר בצורת תדריכי בטיחות הניתנים לפני כל ביצוע משימה.

 

מדוע כל כך חשוב לקדם תרבות של בטיחות בארגון?

ככלל, בטיחות היא מעין כורח שעל העובדים למלא אחריו על מנת להבטיח את שלומם. באופן טבעי, כאשר אנו מבצעים פעולה מסוימת פעם אחר פעם ויוצאים ממנה בשלום, אנחנו נוטים להמעיט ברמת הסיכון הכרוך בה, וכתוצאה מכך מתחילים לעגל פינות. עיגול פינות זה בא לידי ביטוי בוויתור על אמצעי בטיחות אם לא מוצאים אותם, בביצוע משימות שלא על פי כללי הבטיחות, כי זה קצת מפריע ומעכב את העבודה וכן הלאה.

האפשרות היחידה לשלב את הבטיחות כחלק אינטגרלי מהתפקיד המקצועי היא ליצור תרבות של בטיחות, כך שהבטיחות תמיד תהיה בראשם של העובדים, הם תמיד יחשבו עליה ותמיד יהיו מודעים לסיכונים שבהם הם פועלים. הדרכות בטיחות לעובדים היא כאמור דרך נהדרת לקדם תרבות של בטיחות ולהשריש את נושא הבטיחות בתודעה המקצועית של העובדים.

 

מי מעביר הדרכות בטיחות לעובדים?

הדרכות בטיחות לעובדים כמו גם קורס עבודה בגובה מועברות כיום על ידי שורה ארוכה של גורמים, בהם מוסדות לימוד בתחום העיסוק הספציפי, יועצי בטיחות פרטיים וחברות ייעוץ בתחום הבטיחות ובתחום העיסוק הספציפי. על מנת להעביר את ההדרכות, יש לקבל לכך הסמכה מהמפקח הראשי על העבודה במשרד העבודה. כמו כן, את ההדרכות יכולים להעביר נציגי הבטיחות בארגון, במידה ויש כאלה, ובכלל זה הממונה על הבטיחות ונאמני הבטיחות שפועלים בארגון. אם אין בארגון שלכם ממונה ראשי על הבטיחות, חשוב מאוד שתשקלו למנות אדם לתפקיד זה, כחלק מהמאמץ הארגוני לקדם את נושא הבטיחות.

 

הדרכות על אמצעי בטיחות

במסגרת הדרכות בטיחות לעובדים יש לשלב גם הדרכות על אמצעי הבטיחות ועל עבודה בטוחה עם כלי העבודה המקצועיים. לצורך כך ניתן להיעזר גם בספקי הציוד, בעיקר אם מדובר בציוד חדש שהעובדים טרם פגשו וטרם עבדו איתו. בכל הדרכה כזאת חשוב להביא את הציוד, ולהדגים באופן פרונטלי את השימוש בו, את התקלות שעלולות להתעורר איתו ואת האופן בו ניתן לטפל בהן בזמן אמת.

 

הדרכות בטיחות לעובדים היא דרך מצוינת לקידום תרבות הבטיחות בארגון ולריענון כללי הבטיחות בקרב העובדים. במקומות עבודה מסוימים, הדרכות אלה יכולות לעשות את ההבדל בין חיים ומוות.

הדרכות בטיחות לעובדים

בטיחות בעבודה בגובה

בכל פרויקט בנייה, בין שמדובר בבניית בית פרטי ובין שמדובר במגדל משרדים, מתבצע חלק מהעבודה ולעיתים גם רוב העבודה, בגובה רב. לצורך העניין, עבודה בגובה

קרא עוד »

כלי עבודה לעבודה בגובה

שלח בשנים האחרונות קיימת תאוצה משמעותית בעבודות בינוי וניקיון חלונות אשר מבוצעות בגובה באמצעות סנפלינג. הדרך הקלה ביותר לתחזוקה השוטפת בבניינים רבי הקומות אשר צצים

קרא עוד »

בטיחות בגובה

הנושא של בטיחות בגובה הוא ללא ספק אחד הנושאים שמעסיקים היום יותר מכל את המוסד לבטיחות וגהות במשרד העבודה ולא בכדי. שורה של תאונות עבודה,

קרא עוד »

מדריך עבודה בגובה נתניה

מחפשים מדריך עבודה בגובה? ממוקמים בנתניה ולהערכתכם בחיפוש מדריך עבודה בגובה נתניה היא העיר בה אתם אמורים לחפש את המדריך המבוקש? מה חשוב לבדוק לפני

קרא עוד »

הדרכת עבודה בגובה ירושלים

כחלק מהניסיון שלכם להגביר את רמת הבטיחות בפרויקטים שלכם החלטתם לשלב הדרכות עבודה בגובה לעובדים? זהו כנראה המהלך הנכון והכדאי ביותר שאתם יכולים לעשות בנושא

קרא עוד »
התקשרו עכשיו