הדרכה בגובה

הדרכה בגובה היא הדרכה חשובה לכל מי שמעוניין לעבוד בעבודות בגבוה. תקנת הדרכה בגובה היא תקנה אשר מחייבת כל עובד שמעוניין לעבוד בעבודות גובה של 2 מט' בכל תחום שהוא לעבור הכשרה מסודרת של הדרכות בגבוה הן תיאורטיות והן מעשיות בהצלחה. רק לאחר מעבר הבחינות בהצלחה ניתן לקבל את ההסמכה לעבוד בעבודות גובה. ההדרכות מתקיימות באמצעות קורס הדרכה לקורס אשר אורך 5 ימים פעם בשבוע 8 שעות. בלימודי הדרכה בגובה נחשף העובד לסכנות בתחום העבודות בגבוה, אמצעי המיגון השונים וכן כיצד לשמור על חייו במהלך העבודה.

מה כוללת הדרכה בגובה?

הדרכה בגובה כוללת את הנושאים הבאים: מבוא כללי לעבודות בגובה, הדרכה על סולמות, הדרכה על גגות, הדרכה על במות הרמה, סלי הרמה, פיגומים ממוכנים, חלל מוקף וכן קונסטרוקציות שונות. כמובן שעבודות בשטח נחלקות לתחומים שונים, לכן הלימודים הם בהתאם לסוג העבודה של העובד. במהלך ההדרכה מתנסה העובד ומתרגל באופן מעשי בשטח פתוח את ההדרכה עצמה וזאת על מנת להבין כיצד להתנהג בפועל שהוא בעבודה עצמה.

עם הדרכה בגובה – מונעים תאונות עבודה בשטח

הדרכה בגובה היא הדרכה חשובה מאוד לכל עובד וכן למעסיק. באמצעות הדרכה לגובה אשר מועברת באמצעות מדריכי גובה מוסמכים ניתן להסביר לעובד את הסכנות הנשקפות לו בעבודתו וכיצד עליו להתגונן מפניהם. ההדרכות נותנות לעובד את הכל המידע שהוא זקוק לו על מנת לבצע את עבדותו בבטיחות. דרך ההדרכה לומד העובד כיצד להתנהל בשטח במצב של סכנה ממשית לחייו, כיצד להשתמש באמצעי המיגון השונים, אילו אמצעי מיגון מתאימים לו, החובה על כל מעסיק לספק אמצעי מיגון לעובד בטרם הוא עולה לבצע עבודות בגובה ועוד. כל זאת מועבר פנים  מול פנים דרך מצגות הכוללות תמונות וכן סרטוני וידאו הממחישים את העבודה. מעבר לכך מתרגלים העובדים בפועל באתר בנייה כיצד לעבוד נכון בגובה ואילו אמצעי מיגון הם צריכים לעלות לעבוד. ההדרכה חשוב מאוד לכל עובד חדש שרוצה לעבוד בתחום עבודות בגובה. באמצעות ציוד מגן אישי אשר מיועד לעובדים והדרכה מקצועית מטעם מדריכי עבודה מוסמכים ניתן למנוע תאונות עבודה מיותרות.

חשיבות עבודת הדרכה בשטח

עבודות שטח הם עבודות חשובות ביותר אשר מצריכות ידע ומקצועיות רבה על מנת לעשות אותם בשלום ובבטחה. לכן חשוב שההדרכות יהיו ממצות ומובנות לכל העובדים וזאת על מנת שיבינו מה עליהם לעשות בשטח ולא יקפחו את חייהם לשוווא. עם עבודות הדרכה בשטח חשוב לשמור על בטחון העובד עד כמה שניתן באמצעות אמצעי מיגון שונים בהתאם לסוג העבודה הנעשית. להסביר לו כיצד להתנהג במצב של סכנה, איך לא לאבד עשתונות, ואיך לבצע את העבודה בשלום עד היריד למטה. העבודה בגובה חשובה מאוד, אך חיי העובד חשובים יותר מהעבודה. עובד שנופל מעבודה בגובה מאבד את חייו במקום, לכן חשוב לשמור עליו לספק לו את כל הציוד והמיון שהוא צריך כולל המידע שהוא צריך לדעת לגבי סוג העבודה שהוא מבצע בשטח. רק תרגול והדרכה נכונה וממוקדת תמנע את התאונה הבאה.

מהן מטרות ההדרכות לגובה?

מטרת ההדרכות לגבוה הן בראש ובראשונה למנוע את תאונות העבודה המיותרות בשטח. עם שימוש נכון ואמצעים בטיחותיים המותאמים לסוג העבודה ניתן לבצע את העבודה בצורה הבטיחותית ביותר. ההדרכות נותנות את כל המידע שהעובד זקוק להם בעת העבודה, הן מועברות ע"י מדריכים מוסמכים שהוכשרו לכך. המדריך מדריך את העובד בתחומי העבודה שהוא מוסמך להדריך, הוא חותם על האישור לעבודה בגובה ואחראי שהעובדים יהיו מוגנים בצורה הטובה ביותר בעת הצורך.

למה חשוב להקפיד ולעבוד בהתאם להדרכות גובה?

בהתאם לתקנות משנת 2007 החובה של כל עובד לעבוד בהתאם להדרכות שהוא עובר שהן מעשיות בשטח וכן המועברות באופן תיאורטי, וכן עליו להיות מוכן עם מיגון נכון כדי למנוע מקרים של נפילות ותאונות עבודה שמסתיימות לרוב במוות. הקפדה בהתאם להוראות מוכיחה שמספר מקרי תאונות העבודה יורדות דרסטית. לכן כך חשוב להקפיד ולשמוע להוראות מדריכי הגובה וליישם אותם בפועל בשטח. כמו כן, על המעסיק לדאוג הוא למיגון מתאים לעובדים שלו על מנת שיוכלו להגן על עצמם בעת סכנה בשטח.

יתרונות הדרכה בגובה

הדרכות בגובה כוללת כמה יתרונות חשובים לעובדים אשר כוללים. ראשית, העבודה בטיחותית  יותר שיודעים כיצד להתגונן בעת סכנה. שנית, עם הדרכה בגובה בטרם העבודה בגובה, העובד יודע למה לצפות שהוא נמצא בין שמיים וארץ בגובה של 2 מ', במיוחד שמדובר על עובד חדש שזה עתה התחיל. שלישית, עם עבודות בגובה ניתן להגן על חיי העובד בציוד מיגון מתאים שיגן עליהם בשעת הסכנה. רביעית, ההדרכה מונעת תאונות עבודה מיותרות כאשר העובד פועל בהתאם לתקנות העבודה בגבוה. הודות ליתרונות אלה מבין העובד עד כמה חשוב להתגונן בפני העבודה בגובה עם האמצעים הנכונים, כיצד להתמודד בעת סכנה ולהגיב בהתאם, ומה עליו לעשות בפועל בהתאם לסוג העבודה שלו.

 

הדרכה בגובה

 

 

 

 

 

כתיבת תגובה